Akcie, měny a názory : Apple

6. 01. 2019 14:04:44
Minulý týden Tim Cook, generální ředitel společnosti Apple, napsal svým zaměstnacům a akcionářům (tedy i mně :)) dopis. Jeho obsah byl velmi překvapivý, po více než deseti letech chtěl upozornit na pokles očekávaných tržeb.

Vedle podstatných finančních informací nezapomněl zmínit, že iPhone XR, iPhone Xs and iPhone Xs Max jsou, bez jakýchkoli pochyb, nejlepší iPhony, který kdy společnost Apple vyrobila. S tím samozřejmě souhlasím, jsou to opravdu technologické i designové skvosty a velmi dobře navazují na zvolenou obchodní strategii. Cílová skupina zákazníků Apple je jednoduše jiná než cílová skupina výrobců využívajících systém android. Je to podobné jako v případu automobilek BMW nebo Mercedes – všichni vědí, že když si takové auto koupí, kupují si precizně vyrobený stroj s nejmodernější technologií, kde se přemýšlelo nad každým detailem a tvořilo se tak, aby každé tlačítko, každá páčka byla průměrným uživatelem obsluhována zcela intuitivně. BMW nikdy nebude (a ani nemá tu ambici být) ve výběrovém řízení na vozový park každé menší firmy a soupeřit s Hyundai, Ford nebo Volkswagen v počtu prodaných vozů ve všech zákaznických segmentech.

Apple v září minulého roku představil ultramoderní a poměrně drahé tři typy telefonů a očekával jako vždy silný vánoční trh podpořený vytrvale rostoucí koupěschopností lidí prakticky na všech trzích světa. Bylo to hodně riskantní rozhodnutí a zcela jistě je to hlavní důvod stávajícího poklesu tržeb. Je to podobné, jako by BMW přišlo na trh s novým sedanem řady 7, představilo by ultramoderní SUV X7 a zpestřilo by nabídku například povedeným combi rovněž jenom v 7-mičkové řadě. Cena těchto vozů je samozřejmě nastavena hodně vysoko, zcela jistě firmě přináší vysokou přidanou hodnotu, ale jen těžko docílíte toho, aby tyto produkty na trhu lákaly nové zákazníky v řádu jednotek nebo nižších desítek procent. Prostě s tímto omezeným produktovým mixem by nebylo možné dosahovat signifikantního růstu.

Je tady ale ještě jeden, velmi nebezpečný vedlejší efekt omezení nabídky produktů. BMW podobně jako Apple míří svými výrobky do střední a vyšší třídy a jejich produkty vytváří (ať už záměrně nebo nevědomě) jistý sociálně-módní směr, jakousi komunitu osob, které se za členství v této skupině nestydí, ale ostatní skupiny se vůči nim dost významně vymezují. Neplatí to doslova, ale řekněme, že Apple oslovuje „horních deset tisíc“. Pokud přijdete s nabídkou, kterou oslovujete jen „tisíc z horních deseti tisíc“, nejen že ještě více polarizujete jednotlivé tábory, ale svým zákazníkům dáváte signál, že vlastnit top produkty vaší oblíbené značky vyžaduje platit mnohem vyšší prémii a velká část zákazníků udělá přirozené rozhodnutí. Odloží updrage svého telefonu, budou delší dobu využívat starší model, nebo se (v horším případě) hned začnou zajímat o alternativu.

Apple má v tomto ohledu jednu podstatnou výhodu, která se ale může změnit v hodně velký trabl. Vedle svých hardwarových produktů vybudoval silný ekosystém na platformě IOS. A právě v přidružených službách, jakými jsou Appstore na nákup aplikací, iCloud na sdílení dat, ve streamování hudby a videa, v globálním platebním systému ApplePay se ukrývá nejen nekonečné množství pravidelně se opakujících výnosů, ale zcela jistě technologická budoucnost. Pokud svým zákazníkům nedá dostatečnou podporu ve formě dostupných iPhone, začne přirozeně ztrácet uživatele aplikací a servisních služeb a pracně budovaný globální systém bude strádat. Pokud nenabídne trhu smysluplný přístroj, násobně ztratí v generaci mladých lidí a dětí, které budou zcela logicky hledat aplikace a online hry jinde, hudbu a videa streamovat v konkurenčních aplikacích a v budoucnu bude muset vynaložit ohromný balík marketingových peněz, aby je získal zpět na svou stranu.

Když zemřel Steve Jobs, drtivá většina trhu byla skeptická k budoucnosti společnosti Apple, protože firma ztratila svůj zdroj myšlenek a strategického lídra. S odstupem několika let je ale vidět, že výběr Tima Cooka byl fantastickým krokem, je to typ nevěřitelně schopného top managera, který dovedl skvěle fungující společnost posunout ještě o krok dál. Experiment s uvedením výborných, ale drahých telefonů, jak se zdá, nevyšel. Možná managementu společnosti ukázal, kde jsou hranice sensitivity jejich zákazníků a je potřeba se z toho poučit. Z mého pohledu přichází ten správný čas pro uvedení iPhonu XSE :).

Obecně jsem stále velmi pozitivní jak k celému americkému trhu, tak ke společnosti Apple. V portfoliu mám akcie této společnosti už více než 7 let, v posledních týdnech jsem další dokupoval a radil jsem to i všem svým kamarádům – investorům. Apple (a je to tak správně) bude dál držet svou obchodní strategii, bude si udržovat image luxusní, technologicky precizní značky a bude sázet na rozvoj technologických služeb, které i nadále budou přístupné jen pro uživatele IOS. V blízké budoucnosti (ideálně září 2019) uvede na trh přiměřeně technologicky vyspělý, ale levnější iPhone. Ten přece nemusí nutně znamenat akceleraci kvartálního zisku, ale bude mít za cíl přivést společnosti zákazníky, kteří budou zárukou budoucích zisků z poskytovaných služeb. V průběhu dvou kvartálů po uvedení takového iPhonu (což by znamenalo leden 2020) jsou dle mého názoru akcie Apple zpět nad hranicí 200 dolarů.

Autor: Martin Skalik | neděle 6.1.2019 14:04 | karma článku: 7.56 | přečteno: 226x

Další články blogera

Martin Skalik

(Ne)splněné přání

Během vánočních svátku je možné dělat cokoli, někdo jde lyžovat, někdo si jde zaběhat, někdo relaxuje při nekonečném běhu pohádek u televize ...

22.12.2018 v 9:09 | Karma článku: 5.88 | Přečteno: 104 |

Martin Skalik

Akcie, měny a názory : ČNB a česká koruna – část druhá

Ještě jednou se vrátím k blogu České národní banky a pojednání na téma transmise měnové politiky. V článku jsou minimálně dvě místa, kde je z mého pohledu prostor pro komentář.

17.12.2018 v 10:54 | Karma článku: 6.55 | Přečteno: 259 | Diskuse

Martin Skalik

Akcie, měny a názory : ČNB a česká koruna – část první

Musím říct, že se zájmem jsem si přečetl na oficiálním blogu České národní banky pojednání na téma transmise měnové politiky – tedy volně přeloženo, jak a jestli vůbec je v posledních letech a měsících účinná měnová politika ČNB.

11.12.2018 v 18:00 | Karma článku: 9.68 | Přečteno: 320 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

Jaromír Tichý

15 doporučení jak zacházet s penězi - tvrdě a na rovinu

Možná vám některé rady přijdou kontroverzní, nevhodné, na hraně či za ní. Nebojte se, nemusíte se jimi nutně ani povinně řídit. Možná vám pomohou.

19.1.2019 v 14:49 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Jan Mach

Zaměstnanecké benefity a finance

Penzijní spoření, nebo soukromé životní pojištění ?Pro zaměstnavatele i zaměstnance je z daňového pohledu výhodnější poskytování těchto benefitů než samotné navýšení mzdy.

18.1.2019 v 21:00 | Karma článku: 5.80 | Přečteno: 189 | Diskuse

Markéta Šichtařová

Správnej chlap je ženská

Značka Gillette, která nabízí svým zákazníkům vše, co souvisí s holením, by asi nikdy neupoutala mou pozornost, neb vousy mi jaksi neraší, kdyby nezveřejnila velmi zvláštní reklamní klip.

18.1.2019 v 8:00 | Karma článku: 47.47 | Přečteno: 10448 | Diskuse

Jan Zíma

Pročpak Američané tak usilovně bojují proti Huawei ?

Někdy žasnu jak politici a média dokážou nevidět očividnou lež. A co hůř, ohánějí se zavádějícími argumenty, které s holou pravdou o Americkém tažení proti Huawei nemají co dělat.

17.1.2019 v 18:04 | Karma článku: 34.59 | Přečteno: 1533 |

Petr John

Ve jménu starých chyb, aneb ty si vem půjčku a mlč

V roce 2008 nám spadnul finanční systém. Mohl jsem za to já nebo snad vy? Do toho prezidentské volby v USA.

17.1.2019 v 6:55 | Karma článku: 16.39 | Přečteno: 553 | Diskuse
Počet článků 5 Celková karma 7.13 Průměrná čtenost 213

Martin Skalík dlouhodobě působí v oblasti firemních financí a operativního řízení společností, od roku 1998 soukromě investuje do technologických společností a je aktivní na devizovém trhu. V současnosti působí jako investiční poradce a finanční konzultant. Svůj volný čas věnuje rodině, sportu a v nemalé míře cestování, které nejen regeneruje, ale hlavně inspiruje.

Najdete na iDNES.cz